მოვუწოდებთ სამართალდამცავებს, არ დაემორჩილონ უკანონო ბრძანებებს და არ გამოიყენონ ძალადობრივი მეთოდები მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
2024 წლის 28 ნოემბერს “ქართულმა ოცნებამ” გააკეთა განაცხადი ევროკავშირში მოლაპარაკებების შეჩერებასთან დაკავშირებით, რასაც მოჰყვა მოქალაქეების ლეგიტიმური პროტესტი საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული საგარეო კურსის ცვლილების ოფიციალური დეკლარირების გამო და აქციები საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში (თბილისი, ქუთაისი, ზუგდიდი, გორი, ბათუმი).
მიუხედავად იმისა, რომ ამ დრომდე მოქალაქეთა აქციები ატარებენ მშვიდობიან სახეს, სამართალდამცავებმა მაინც გამოიყენეს ძალა და სპეციალური საშუალებები.
ქუთაისში დაფიქსირდა სამართალდამცავების მიერ მოქალაქეების მიმართ არაპროპორციული ძალის გამოყენების შემთხვევები. ვრცელდება ვიდეოები, რომლებშიც ჩანს თუ როგორ ათრევენ და ხდიან ტანსაცმელს პოლიციელები ძირს დაგდებულ აქტივისტს.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, სავარაუდოდ ისეთი სპეციალური საშუალებები გამოიყენეს, როგორიცაა ცრემლსადენი გაზი და წიწაკის სპრეი [00:07; 00:12] თბილისში, პარლამენტის შენობის მიმდებარედ, ჭიჭინაძეზე მყოფ მშვიდობიანი აქციის მონაწილეების მიმართა.

We urge law enforcement officers not to obey unlawful orders and refrain from using violent methods against peaceful demonstrators.
On 28 November 2024, Georgian Dream announced the suspension of negotiations regarding EU accession. This was followed by the legitimate protests of citizens in response to the official declaration of a shift in Georgia’s foreign policy trajectory, guaranteed by the Constitution, leading to demonstrations in various cities across Georgia (Tbilisi, Kutaisi, Zugdidi, Gori, Batumi).
Although the protests have remained peaceful so far, law enforcement has used force and special measures against demonstrators. In Kutaisi, instances of disproportionate use of force by law enforcement against citizens have been reported. Videos have surfaced showing police officers dragging a protester and forcibly removing their clothes while the individual is on the ground. According to media reports, tear gas and pepper spray were allegedly used against peaceful protesters near the Parliament building on Chichinadze Street in Tbilisi [00:07; 00:12].