საქართველოს მომავლის აკადემიამ რუსული დეზინფორმაციისთვის სანქცირებულ ტელეკომპანია “იმედის” წინააღმდეგ კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას 29 აპრილს მიმართა და მოითხოვს მისთვის პასუხისმგებლობის დაკისრებას “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონით დადგენილი ვალდებულებების დარღვევის გამო.
საჩივარი ეხება 20 აპრილს საინფორმაციო გადაცემა ქრონიკაში გაშვებულ სიუჟეტებს, რომელიც შეეხებოდა ერთ-ერთი ჩეხური ორგანიზაციის წარმომადგენლის ტრენინგების ჩატარებას ქართული ორგანიზაციებისთვის და ტელეკომპანია “იმედის” ტყუილს, თითქოს მათში საქარველოს მომავლის აკადემიის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. სინამდვილეში კი ჩვენი ორგანიზაციის არცერთი წარმომადგენელი არ ყოფილა ჩართული სიუჟეტებში ნახსენებ ტრენინგებში.
ამავდროულად, ტელეკომპანია “იმედის” წარმომადგენლებს არ ჰქონიათ რაიმე სახის კომუნიკაციის მცდელობა საქართველოს მომავლის აკადემიის ხელმძღვანელობასთან ინფორმაციის გადამოწმების მიზნით, არც სატელეფონო ზარით და არც წერილობით. ტელეკომპანიის წარმომადგენლები არც ჩვენს ოფისში გამოჩენილან. შესაბამისად სიუჟეტებში გაკეთებული განცხადება იმის შესახებ, რომ ჩვენ “თავს ვარიდებდით კითხვებს”, ან “არ ვპასუხობდით სატელეფონო ზარებს” არის ტყუილი.
ამავდროულად, საქართველოს მომავლის აკადემია კიდევ ერთხელ ადასტურებს მისი ხელმძღვანელობის მზაობას პირდაპირი ეთერის ფორმატში უპასუხოს ტელეკომპანია “იმედის” ნებისმიერ შეკითხვას.
საქართველოს მომავლის აკადემია აღარ აპირებს უპასუხოდ დატოვოს ქართული ოცნების რეჟიმის მიერ კონტროლირებული პროპაგანდისტული სანქცირებული ტელევიზიების მიზანმიმართული ცილისმწამებლური ბრალდებები და გეგმავს გამოიყენოს ყველა სამართლებრივი გზა, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე ქვეყნის გარეთ.
ჩვენ გავაგრძელებთ ბრძოლას, რათა ქართული ოცნების ავტორიტარული მისწრაფებების საპირწონედ საქართველოში შენარჩუნდეს თავისუფლების კერები და ახალგაზრდებს მიეცეთ ევროპული სამოქალაქო განათლების მიღების შესაძლებლობა.

On April 29, Georgia's Future Academy appealed to the National Communications Commission against broadcaster TV Imedi—which is sanctioned for Russian disinformation—and demands that it be held accountable for violating the obligations established by the Law of Georgia on Broadcasting.
The complaint concerns reports aired on the news program Chronika on April 20, regarding training sessions conducted by a representative of a Czech organization for Georgian organizations, and TV Imedi’s lie claiming that representatives of Georgia’s Future Academy participated in them. In reality, not a single representative of our organization was involved in the training mentioned in the reports.
Furthermore, TV Imedi representatives made no attempt to communicate with the leadership of Georgia’s Future Academy to verify information, either by phone or in writing. No representatives of the television company visited our office. Consequently, the claims made in the reports that we were “avoiding questions” or “not answering phone calls” are lies.
Additionally, Georgia’s Future Academy reaffirms its leadership's readiness to answer any questions from TV Imedi in a live broadcast format.
Georgia’s Future Academy no longer intends to leave unanswered the deliberate defamatory accusations from propaganda-driven sanctioned broadcasters controlled by the Georgian Dream regime and plans to pursue all legal avenues, both within the country and internationally.
We will continue to fight to ensure that, as a counterweight to the authoritarian aspirations of Georgian Dream, hubs of freedom are preserved in Georgia and that young people have the opportunity to receive a European civic education.