საარჩევნო დავები 26 ოქტომბრის არჩევნებთან დაკავშირებით დასრულდა. საბოლოო ჯამში, თბილისის და ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოებში კოალიციური სადამკვირვებლო მისიის „ჩემი ხმა“ მონაწილეობით დავა მიმდინარეობდა საქართველოს მასშტაბით 245 საარჩევნო უბნის კენჭისყრის შედეგების ბათილობასთან დაკავშირებით, რომელშიც 415 ათასზე მეტი ამომრჩეველია რეგისტრირებული. ყველა მოთხოვნა უარყოფილ იქნა ქუთაისის და თბილისის სააპელაციო სასამართლოების საბოლოო გადაწყვეტილებებით.
29 საოლქო საარჩევნო კომისიამ, რაიონულმა და სააპელაციო სასამართლოებმა სადამკვირვებლო მისიის „ჩემი ხმა“ საჩივრები წარდგენილი მტკიცებულებების სათანადო და ობიექტური შესწავლის გარეშე, დაუსაბუთებლად არ დააკმაყოფილეს. სააპელაციო განხილვის ეტაპზე ქუთაისის და თბილისის სააპელაციო სასამართლოებმა ასობით საარჩევნო უბნის შედეგების ბათილობის თაობაზე სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ წარდგენილი საჩივრების ერთ წარმოებად გაერთიანებით დაარღვია საარჩევნო დავების განხილვის საერთაშორისო სტანდარტები, რომელთა თანახმად, საარჩევნო დავები სამართლიანმა სასამართლომ ეფექტიანად და მხარეთა თანასწორობის პრინციპის საფუძველზე უნდა განიხილოს.
ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ 5 და 6 ნოემბერს განიხილა და არ დააკმაყოფილა სააპელაციო საჩივრები, რომლებითაც ვითხოვდით დასავლეთ საქართველოს 66 საარჩევნო უბნის კენჭისყრის შედეგების ბათილად ცნობას. 7 ნოემბერს, თითქმის 22 საათიანი უწყვეტი სასამართლო სხდომის დასრულების შემდეგ, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ასევე უარი განაცხადა ჩვენი სააპელაციო საჩივრების დაკმაყოფილებაზე, რომლებითაც მოთხოვნილი იყო აღმოსავლეთ საქართველოს რაიონული (საქალაქო) სასამართლოების 16 გადაწყვეტილებისა და 163 საარჩევნო უბნის კენჭისყრის შედეგების ბათილად ცნობა. ამასთანავე, სააპელაციო სასამართლომ გააუქმა თეთრიწყაროს რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ვლადიმერ ხუჭუას გადაწყვეტილება წალკის საარჩევნო ოლქში შემავალ 2 უბანზე, ხმის ფარულობის დარღვევის გამო კენჭისყრის შედეგების ბათილობის თაობაზე. გარდა ამისა, თბილისის სააპელაციო სასამართლოსგან მიღებული შეტყობინების თანახმად, სასამართლომ ზეპირი მოსმენის გარეშე განიხილა და არ დააკმაყოფილა ჩვენი სააპელაციო საჩივარი გორის რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილებაზე, რომლითაც მოთხოვნილი იყო გორის საარჩევნო ოლქში 14 საარჩევნო უბნის კენჭისყრის შედეგების ბათილობა.
ჩვენი სააპელაციო საჩივრები ეფუძნებოდა ხმის ფარულობის დარღვევას, დამკვირვებლებისათვის დაკვირვების პროცესში ხელშეშლას, საჩივრების რეგისტრაციაზე დამკვირვებლების მოთხოვნაზე უარს, ამომრჩეველზე ერთზე მეტი ბიულეტენის გაცემას, ხმის რამდენჯერმე მიცემას, მარკირების წესების დარღვევას, სხვის მაგივრად ხმის მიცემას სხვისი პირადობის მოწმობის ან პირადი ნომრის გამოყენებით, საარჩევნო უბნებზე არაუფლებამოსილი პირების ყოფნას და სხვა.
ორივე სააპელაციო სასამართლოში საქმის განხილვაში მონაწილეობდნენ „ქართულ ოცნებასთან“ ან სასამართლოში არსებულ „კლანთან“ დაახლოებული ან თავად კლანის წევრი მოსამართლეები. ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში საქმის განმხილველი მოსამართლეები იყვნენ: ზაზა რამიშვილი, ხათუნა ხომერიკი, ლერი თედორაძე და ხობის საკრებულოში „ქართული ოცნების“ ყოფილი წევრი, შსს-ს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის, ვაჟა სირაძის მამა - შოთა სირაძე; ხოლო, თბილისის სააპელაციო სასამართლოში: დავით ახალბედაშვილი, გოჩა დიდავა და კლანის ერთ-ერთი ლიდერი - დიმიტრი გვრიტიშვილი.
სადამკვირვებლო მისიის „ჩემი ხმა“ დამკვირვებლები კენჭისყრის დღეს 1131 საარჩევნო უბანს მუდმივად, ხოლო ასობით უბანს მობილური ჯგუფის მეშვეობით აკვირდებოდნენ. აღნიშნული უბნებიდან: დამკვირვებელს ხელი შეეშალა დაკვირვებაში - 160 საარჩევნო უბანზე; მარკირება არ შემოწმებულა - 191 საარჩევნო უბანზე; მარკირება არ კეთდებოდა - 153 საარჩევნო უბანზე; ხმის მიცემის ფარულობა დაირღვა - 365 უბანზე; ფიზიკური დაპირისპირება/ძალადობა/ზეწოლა დაფიქსირდა - 85 უბანზე; არაუფლებამოსილი პირები უბანზე ან უბნის მიმდებარედ იმყოფებოდნენ - 259 საარჩევნო უბანზე. ამასთანავე, მონაცემთა ანალიზის საფუძველზე იდენტიფიცირებულია 196 უბანი, ანუ ჩვენ მიერ დაკვირვებული უბნების 17%, სადაც დარღვევებს ჰქონდა განმეორებითი, განგრძობითი და რიგ შემთხვევაში სისტემური ხასიათი.
აღნიშნული დარღვევები გასაჩივრებულ იქნა ჯერ საოლქო საარჩევნო კომისიებში, ხოლო შემდეგ საერთო სასამართლოებში. როგორც ზემოთ აღინიშნა, ყველა საარჩევნო დავა ჩვენი სადამკვირვებლო მისიის მოთხოვნების დაკმაყოფილებაზე უარით დასრულდა.

Electoral disputes with respect to the results of the October 26 elections have been completed. In total, across the country, the My Vote Coalition requested the annulment of the election results of 245 electoral precincts, covering more than 415 thousand registered voters. All requests were rejected by the final and binding decisions of the Kutaisi and Tbilisi Appeals Courts.
The 29 District Election Commissions, along with the District and Appellate Courts, dismissed the coalition's complaints without adequate justification or proper and objective examination of the submitted evidence. During the appellate review stage, the Kutaisi and Tbilisi Appellate Courts violated international standards for electoral dispute resolution by consolidating complaints submitted by observer organizations regarding the annulment of results from hundreds of polling stations into a single proceeding. This undermined the principles of effective electoral dispute resolution and the right to a fair trial based on the principle of equality between parties.
On the 5th and the 6th of November the Kutaisi Appeals Court declined our complaints concerning the annulment of the election results in 66 precincts in West Georgia. On November 7, after almost 22 hours of non-stop hearing, the Tbilisi Appeals Court declined our complaints, by which we contested 16 decisions of first instance courts of East Georgia, and requested annulment of the election results in around 163 precincts. At the same time, the appeals court repealed the decision of Judge Vladimer Khuchua of the Tetritskharo District Court, whereby he had repealed the election results of the two polling stations of the Tsalka electoral districts.
In addition, as the Tbilisi Appeals Court has informed us, the court considered, while sitting in camera, our appeal against the decision of the Gori District Court, whereby we have demanded the annulment of election results in the 14 precincts of the Gori electoral district.
Our appeals were based on the violation of secrecy of voting, harassment of observers, the commissioners’ denial to register the observers’ complaints, handing out multiple ballot papers to the same voters, multiple voting, violations of inking procedures, voting instead of another person by using the latter’s ID card or personal ID number, presence of unauthorized persons at polling stations, etc.
In both appeals courts, the appeals were considered by the panels which included the judges having close ties with Georgian Dream or the “Judicial Clan” that controls the whole judicial system in Georgia or the “Clan” members. In the Kutaisi Appeals Court, Zaza Ramishvili, Khatuna Khomeriki, Leri Tedoradze, and Shota Siradze, a former Khobi municipal assembly member from Georgian Dream and the father of Vazha Siradze, the Director of the Patrol Police of the Ministry of the Interior; in the Tbilisi Appeals Court, David Akhalbedasvili, Gocha Didava, and Dimitri Gvritishvili, who is believed to be one of the leaders of the “Judicial Clan”.
On election day, "My Vote" monitors observed 1131 polling precincts continuously and hundreds of polling precincts through mobile groups. Out of those 1131 precincts: the observer was hindered from observing - at 160 polling precincts; Inking was not checked - at 191 polling precincts; Inking was not applied - at 153 polling precincts; Secrecy of voting was violated - in 365 precincts; Physical confrontation/violence/pressure was recorded - in 85 precincts; Unauthorized persons were present at the precinct or near the precinct - 259 polling precincts. In addition, we have identified 196 precincts (i.e. 17% of the precincts under our observation), where the violations took place in a repeated, continuous, and in some cases systemic manner.
The above irregularities were contested in the District Election Commissions and later in courts. As shown above, all electoral disputes were completed by the rejection of our claims.