„საქართველოს მომავლის აკადემია“ კოალიციური სადამკვირვებლო მისიის „ჩემი ხმა“ ფარგლებში 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით აკვირდებოდა, მათ შორის, საზღვარგარეთ გახსნილ საარჩევნო უბნებზე.
მისია 2000-მდე მოქალაქეს აერთიანებდა, აქედან 1000-მდე დამკვირვებელი უბნებზე „საქართველოს მომავლის აკადემიის“ სახელით აკვირდებოდა არჩევნებს.
არჩევნების დღე არსებითი დარღვევების ფონზე მიმდინარეობდა. დღის მანძილზე ჩვენს დამკვირვებლებზე არაერთხელ განხორციელდა ზეწოლა, დაკვირვებაში ხელის შეშლა, საჩივრების არჩაბარება, ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა, საარჩევნო უბნიდან უმიზეზოდ გაძევება და სხვა. არც არჩევნების დღეს, არც შემდგომ, აღნიშნულ კანონდარღვევებზე ცესკოს ან სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან რეაგირება არ მომხდარა.
არჩევნების დღეს ჩვენი დამკვირვებლების მიერ გამოვლენილ იქნა:
🔸 ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა;
🔸 სხვის ნაცვლად ხმის მიცემა/განმეორებით ხმის მიცემა;
🔸 მარკირების არშემოწმება და მარკირების გარეშე ხმის მიცემა;
🔸 ამომრჩეველზე ერთზე მეტი ბიულეტენის გადაცემა;
🔸 რეგისტრატორის საქმიანობის დაკვირვების შეუძლებლობა;
🔸 დაკვირვების განხორციელებაში ხელის შეშლა;
🔸 დამკვირვებლებზე/ამომრჩევლებზე ფიზიკური და სიტყვიერი თავდასხმა;
🔸 უბნებზე არაუფლებამოსილი პირების ყოფნა;
🔸 კომისიის წევრების მხრიდან აგიტაცია;
🔸 ამომრჩევლის ნების გამოვლენის კონტროლი;
🔸 გადასატანი ყუთისა და ბიულეტენების დაზიანება.
არსებობს ზემოჩამოთვლილი დარღვევის უამრავი მტკიცებულება. შესაბამისად, საარჩევნო პროცესი ვერ ჩატარდა მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში, არჩევნები არ იყო დემოკრატიული, სამართლიანი და გამჭირვალე.

“Georgia’s Future Academy”, under the coalitional Election Monitoring Mission “My Vote”, was observing the 2024 parliamentary elections nationwide, including the polling stations abroad.
The mission united up to 2000 citizens, from which approximately 1000 were observing the polling stations under “Georgia’s Future Academy’s” name.
Election day was marked by fundamental violations. Throughout the day, our observers faced constant pressure, disruptions, and restrictions that prevented them from conducting thorough monitoring. They were harassed both verbally and physically, denied access without justification, and, in some cases, forcibly removed from polling stations. Additionally, their complaints were frequently ignored. Neither the Central Election Commission nor law enforcement agencies responded to these violations—on election day or afterward.
On election day our observers attested:
-
Violation of voting secrecy
Voting on behalf of another person / multiple voting
Failure to check for ink and allowing voting without inking
Issuing multiple ballots to a single voter
Obstruction of election observers from monitoring the registrar's work
Disruption of the monitoring process
Verbal and physical harassment of voters and observers
Presence of unauthorized individuals in polling stations
Political agitation by commission members
Attempted influence or control over voters' choices
Tampering with the ballot box and ballots
The amount of evidence regarding these violations is overwhelming. This clearly indicates that the electoral process did not take place in a safe and peaceful environment, nor were the elections democratic, fair, or transparent