სტრასბურგის სასამართლომ რუსული, რეპრესიული კანონების წინააღმდეგ საქართველოს მომავლის აკადემიის საჩივარი დაარეგისტრირა.
საქართველოს მომავლის აკადემია ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში ასაჩივრებს ივანიშვილის ფარას და რეჟიმის მიერ ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წინააღმდეგ მიღებულ სხვა ავტორიტარული სტილის კანონმდებლობას. გასაჩივრებულია მათ საფუძველზე აკადემიის წინააღმდეგ გატარებული რეპრესიული ღონისძიებებიც, მათ შორის ანტიკორუფციული ბიუროს მიერ დაწყებული უკანონო მონიტორინგი.
2024-2025 წლებში მიღებული რუსული, რეპრესიული კანონები შეუთავსებელია დემოკრატიულ პრინციპებთან, ვინაიდან მათი მიზანი ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების გაჩერება და განადგურებაა. ისინი ეწინააღმდეგება კონვენციით გარანტირებულ ისეთ უფლებებს, როგორიცაა, გაერთიანებისა და გამოხატვის თავისუფლება, პირადი ცხოვრების პატივისცემის უფლება და დისკრიმინაციის აკრძალვა.
საქართველოს მომავლის აკადემია აგრძელებს სამართლებრივ ბრძოლას და გამოიყენებს ყველა ხელმისაწვდომ გზას როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე ქვეყნის გარეთ რათა შეეწინააღმდეგოს ავტორიტარიზმის კონსოლიდაციას საქართველოში

Georgia’s Future Academy has lodged an application before the European Court of Human Rights (ECHR) challenging Ivanishvili’s FARA and other authoritarian legislation adopted by the regime against Georgian civil society organizations. The application also contests the repressive measures taken against GFA based on these laws, including the unlawful monitoring initiated by the Anti-Corruption Bureau.
The Russian-inspired repressive laws adopted in 2024–2025 are incompatible with democratic principles, as they aim to silence and dismantle Georgian non-governmental organizations. They violate rights guaranteed by the European Convention on Human Rights, including the freedoms of association and expression, the right to respect for private life, and the prohibition of discrimination.
Georgia’s Future Academy continues its legal battle and will use every available avenue, both domestically and internationally, to resist the consolidation of authoritarianism in Georgia